На прийом до міського голови Володимира Абрамова приходить багато жовтоводців. Хтось – зі скаргами, а хтось – із пропозиціями. Так, активний жовтоводець Олександр Михайлович Конарєв, який на минулих виборах був одним із кандидатів у мери, вирішив звернутися до чинного міського голови із аналітичними викладками та конструктивними пропозиціями щодо розвитку міста. Володимир Абрамов пообіцяв обговорити ці пропозиції із депутатами міськради. Пропонуємо ознайомитися з ними (та при нагоді висловити свою думку з цього приводу) і читачам ІА «Имеется мнение».
Жовтоводському міському голові
Абрамову Володимиру Васильовичу
громадянина міста Жовті Води
Конарєва Олександра Михайловича
Звернення
За 43 роки з 1948-го по 1991-й рік наші батьки і трохи ми динамічно збудували місто Жовті Води від селища до славетного сучасного міста, одного з найкращих в Україні. Чисельність мешканців збільшилась у рази. Збудували місто з унікальними виробництвами видобутку та збагачення урану, електронних вузлів та модулів для радіолокаційних станцій, бортових електронних приладів для супутників, досі працюючих у космосі, обчислювальних машин, автоматичної електронної телефонної станції, дозиметричних приладів і систем (зокрема для підводних човнів).
У 1991 році Україна стала незалежною державою. Жовті Води потрапили у новий період розвитку. Наші досягнення свідчать про таке:
За 25 років із 24 тис. робочих місць на промислових підприємствах міста знищено 16 тис. робочих місць, це:
«Південний радіозавод» з КБ – 5,5 тис. робочих місць;
Завод «Електрон» – 5,5 тис. робочих місць;
Шахта «Нова» з фабрикою і Шахта «Вільхівська» – 1 тис. робочих місць;
Жовтоводське управління будівництва – 4 тис. робочих місць;
Залишилось 8 тис. робочих місць у промисловості, що у тричі менше, ніж було.
У той же час кількість робочих місць у торгівлі, банківській сфері, сфері послуг і медичного обслуговування, освіті, та підприємствах житлово-комунального господарства, газопостачання і енергетики залишилась приблизно на тому ж рівні, що і була – 8 тис. робочих місць. Чисельність школярів впала з 12 тис. до 3,8 тис. – більше ніж у три рази.
У декілька разів збільшилась чисельність пенсіонерів. Смертність суттєво перевищує народжуваність. Суттєво збільшилась кількість наркоманів, алкоголіків, бомжів та злодіїв. Величезне безробіття, особливо приховане. Доходи громадян низькі, що не дозволяють забезпечити себе і родину харчуванням, одягом і комунальними послугами. Це призвело до накопичення тисячами жовтоводців боргів перед комунальними підприємствами на суму у десятки мільйонів грн. У той же час комунальні підприємства накопичили борги у десятки мільйонів грн. перед постачальниками електрики, газу та іншими кредиторами. Велика заборговагість, десятки мільйонів грн., із заробітної плати звільненим і працюючим робітникам підприємств ТОВ «Восток-Руда», ВАТ «Південний радіозавод», ДП «УкрНДПРІпромтехнології», НТЦ «КПРВ». Величезна заборгованість підприємств міста у держбюджет, небюджетні фонди, а також у бюджет місцевого самоврядування.
Цей поверхневий аналіз соціально-економічного стану міста, враховуючи тенденцію до погіршення показників, дає право прогнозувати можливість виникнення у місті у найближчий час соціальної катастрофи. Це є порушенням статті 3 Конституції України.
Втрата 1000 робочих місць ТОВ «Восток-Руда», невиплата заборгованості із заробітної плати призведе до подальшого виїзду родин із міста, а відключення насосів з відкачки води може призвести до затоплення шахти і екологічної катастрофи. Покинуті на даний час тисячі квартир у багатоповерхівках і приватні будинки, і несплата за них та інші квартири послуг з теплопостачання, електрики, газу та експлуатаційних послуг будинків призведе до повної руйнації покрівель, фасадів, відключення енергоносіїв від будинків, а покинуті багатоповерхові будинки будуть розібрані мародерами на блоки, перекриття, сходи та металобрухт, так як уже зробили з будівлями «Південного радіозаводу» та Жовтоводського управління будівництва. Жовтоводців не приваблює перспектива жити у місті, де замість житлових будинків будуть майоріти звалища будівельного сміття, це буде схоже на армагедон.
Не слід розраховувати на те, що якийсь інвестор чи держава збудують у місті найближчим часом нове сучасне підприємство на 3-5 тис. робочих місць з високим рівнем заробітної плати.
В першу чергу треба розглянути те, що має місто, це:
- ТОВ «Восток-Руда»
Запаси залізної руди – приблизно 300 млн. тонн. Якщо переробляти 3 млн. тонн на рік, то запасів вистачить на 100 років. Проект на 5 років – є.
Переробна фабрика на залізорудний концентрат – є.
Немає грошей на:
– повернення боргів із заробітної плати, енергопостачальникам та іншим кредиторам;
– проведення деяких підготовчих робіт по транспортуванню руди, гідрозакладочному комплексу, вентиляції стволу шахти «Вільхівська», по фабриці та рухомому складу.
Вирішення цих питань дозволить досягти собівартості залізорудного концентрату меншої, ніж ринкова. Дозволить відновити та створити нові робочі місця для 1200 працівників.
- Будівлі колишннього заводу «Електрон».
Більшість будівель не завантажені роботою. Необхідно недопустити розбірку будівель та забезпечити їх завантаження роботою із залученням інвесторів, за необхідності – створення спільних підприємств.
- Збільшити завантаження діючих промислових підприємств міста.
Пропоную:
- Провести дослідження соціально-економічного та гуманітарного стану громади міста та розробити план заходів по досягненню умов подолання наслідків руйнування всіх інфрастуктур міста, а також з метою відновлення роботи шахти «Нова», збагачувальної фабрики, виробництв на базі колишніх будівель заводу «Електрон» і інших виробництв, що дозволить наповнити доходну частину і збільшити видатки міського бюджету до рівня, достатнього для самозабезпечення потреб міста, а створені робочі місця зупинять відтік із міста молоді і фахівців, подолають безробіття та відновлять платіжеспроможність населення, не допустять банкрутства комунальних підприємств та енергопостачальників.
- Для виконання вказаних підготовчих робіт – створити робочу групу із працівників виконкому, місцевої ради, фахівців підприємств міста, представників власників підприємств, громадських організацій, політичних партій і активних громадян міста.
- Провести громадські слухання, на яких розглянути питання подальшого розвитку всіх інфрастуктур міста, затвердження «Плану заходів по відновленню міста та його подальшого динамічного розвитку».
- Направити Президенту України, Голові Верховної Ради, Прем’єр-міністру України, голові Дніпропетровської облдержадміністрації і голові Дніпропетровської обласної ради «Звернення про необхідність невідкладної допомоги місту Жовті Води у подоланні наслідків руйнації міста та створенню умов відновлення всіх інфраструктур міста і подальшого їх розвитку у тому числі виділення фінансової допомоги».
- Разом із державними та обласними структурами впровадити «План заходів по відновленню міста та його подальшого динамічного розвитку» у життя.
Громадянин міста Жовті Води Конарєв О.М.