Упродовж двох останніх тижнів у Жовтих Водах зареєстровано три випадки сальмонельозу. Усі вони пов’язані з уживанням у їжу яєць. Про профілактику цього небезпечного захворювання розповідає бактеріолог СЕС В.І.КВАША.
Сальмонельоз – гостре інфекційне захворювання, збудником якого є патогенні мікроорганізми – сальмонели. Відомо більше 2200 типів сальмонел, із яких близько 100 – патогенні для людини. Захворювання характеризується різноманітними клінічними проявами від безсимптомного носійства до тяжких септичних форм. У більшості випадків протікає з ураженням органів травлення (гастроентерити, коліти). Сальмонели володіють порівняно високим ступенем стійкості до дії різних чинників зовнішнього середовища. У рідкому середовищі при прогріванні до 70 градусів вони гинуть через 5-10 хв., а при кип’ятінні гинуть умить. У молоці можуть зберігатися при кімнатній температурі до 5 діб. Вони добре зберігаються при низьких температурах. Соління і копчення мають на сальмонели відносно слабку дію, в солоному і копченому м’ясі гинуть через 2,5 – 3 місяці. У воді відкритих водоймищ і питній воді сальмонели живуть 11-120 діб.
Факторами розповсюдження сальмонел, як правило, є продукти тваринного походження. Частіше за все захворювання виникають при споживанні інфікованих м’яса і м’ясних продуктів. Певну роль у розповсюдженні сальмонел відіграють яйця, у т.ч. курячі. Молоко і молочні продукти займають скромніше місце в розповсюдженні сальмонельозів, проте, при їх інфікуванні, вони являються причиною виникнення значних спалахів.
Найбільшу небезпеку являють такі продукти і страви, які після приготування не піддаються термічній обробці, і, особливо, якщо вони тривало зберігаються при кімнатній температурі.
Слід пам’ятати, що навіть при інтенсивному розмноженні сальмонел у харчових продуктах, вони не змінюють ні смаку, ні запаху, ні їхнього зовнішнього вигляду.
Основний метод діагностики сальмонельозів – бактеріологічний. Носійство збудника сальмонельозної інфекції може зберігатися від декількох місяців до 3-х років і більше.
При тісному спілкуванні з хворою людиною або бактеріоносієм і при недотриманні елементарних санітарно-гігієнічних норм можлива передача інфекції контактно-побутовим шляхом. Маленькі діти можуть захворіти навіть при потраплянні в організм невеликої кількості збудника.