Гірники провели попереджувальну акцію та дали владі тиждень на виправлення ситуації. Гірники уранових копалень вийшли на вулиці, бо майже три місяці вони без роботи, адже видобуток урану припинили. Дія дозволу на користування покладами закінчилась, а новий чиновники не видають, бо в профільній комісії немає кворуму, йдеться в сюжеті ТСН.
Понад тисячу шахтарів з трьох уранових копалень несуть символічну труну урановидобувної промисловості. Люди у відчаї, бо що довше шахти простоюють, тим важче буде відновити роботу. До копалень гірники приходять щодня, але в забій не спускаються – видобуток припинили ще на початку літа. Тож тепер робітники лише слідкують, щоб горизонти не затопило і працювали усі інженерні комунікації. Платять за це значно менше. “Четверо дітей, мені треба чимось годувати. Треба, щоб була в мене робота. А робити нам нема де – ніхто нам ліцензії не дає, видобутку нема. Не буде видобутку – не буде грошей”, – пояснює свою ситуацію гірник Валерій Глади.
Дозвіл на розробку уранових родовищ державне підприємство отримало 20 років тому. Три кіровоградські уранові шахти забезпечують майже половину потреб українських атомних станцій. У найближчі роки гірники планували вийти на всі 100% – і тоді енергетична незалежність України стала б реальністю. Але цього літа видобуток довелося взагалі припинити, бо минув час дії дозволу на розробку надр. Усі потрібні документи для подовження вчасно подали, однак їх досі не розглянули у Держгеонадрах. “Це називається саботажем. Атомні станції від нестатку уранового палива будуть вимушені знижувати потужність своїх енергоблоків, а можливо, деякі навіть зупиняти, і тоді буде відчуватись у нашій країні дефіцит електроенергії”, – передрікає голова профспілок уранових шахт Микола Кавун.
У Держслужбі геології та надр повідомили, що дозвіл не продовжили, бо комісія не зібрала кворуму. Своє обурення ситуацією у соцмережі висловив і профільний міністр Остап Семерак. “Вкотре розчарувало засідання комісії Геонадр. Не зібрали кворум, і це вже не вперше. Мінприроди ініціювало зміну складу комісії з питань надрокористування при Держгеонадрах України”, – наголосив він. Саме на уряд останні надії і в керівництва копалень. “Виносити питання на засідання Кабінету міністрів про роботу шахт без діючого спецдозволу до моменту його подовження у встановленому порядку”, – формулює очікування директор Смолінської і Новокостянтинівської шахт Вадим Косаренко.
Видобувники урану звернулися до суду, адже за три місяці бездіяльності чиновників і простою шахт збитки підприємства вже перевищили 350 мільйонів гривень. До остаточного розв’язання проблеми
На Кіровоградщині почали страйк шахтарі уранових копалень
вирішили страйкувати і шахтарі. Остання акція була попереджувальною – гірники дійшли до траси, але не перекривали її. Вони дали владі тиждень на виправлення ситуації – як ні, кажуть, столиця пригадає стукіт шахтарських касок під урядовими установами.
Кореспондент ТСН Олена Шворак