Питання нелегальної зайнятості, отримання зарплати «у конвертах», заборгованості з виплати заробітної плати, на жаль, все ще залишаються актуальними для нашого міста. Втім, є і втішні новини: повільно, але невпинно, у нашому місті скорочується кількість підприємств, які потрапляють до «чорного списку» порушників вимог трудового законодавства. Про це йшлося під час засідання виконавчого комітету Жовтоводської міської ради, що відбулося 7 серпня.
Про роботу підприємств, організацій, установ усіх форм власності та фізичних осіб, які використовують найману працю щодо додержання вимог трудового законодавства України доповів під час засідання Станіслав Кирильчук, заступник начальника УПСЗН. За його словами, у місті постійно проводяться перевірки підприємств, установ та організацій міста.
«Тіньова зайнятість і тіньова заробітна плата, на жаль, міцно увійшли в життя нашої країни. Це не лише серйозна соціальна, а й економічна проблема», — відзначив С.Кирильчук.
Рішенням виконкому ще у 2006 році у Жовтих Водах була створена комісія з легалізації зайнятості населення, до складу якої увійшли представники податкової служби, міліції, УПСЗН, ПФУ. Із початку року склад поповнився і представниками виконавчих дирекцій фондів соціального страхування.
Про результативність роботи комісії говорить хоча б той факт, що на момент її створення у місті налічувалося 212 підприємств, на яких було зафіксовано розміри зарплати, менше законодавчо встановленої. На сьогодні таких підприємств усього п’ять. Регулярно відбувається легалізація робочих місць. За результатами обстеження за звітний період, тобто за І півріччя поточного року, у місті було легалізовано 22 робочих місця. На думку доповідача, саме перевірки є дієвим методом у боротьбі із порушеннями щодо заборгованості виплати заробітної плати, виплати зарплати у конвертах, нелегальної праці тощо. Одним із засобів впливу на стан трудових відносин є колективні договори, щодо їх складання спеціалісти УПСЗН надають консультації. Взагалі ж, проблема ця є загальнодержавною і вирішувати її необхідно на більш високому рівні, а на місцях робиться те, що можливо, — вважає С.Кирильчук.
Ми запитали у Станіслава Степановича, куди може звернутися найманий працівник, якщо має бажання поскаржитися на порушення трудового законодавства. С.Кирильчук відповів наступне: «Було б добре, якби працівники зверталися. Часто до нас звертаються анонімно. Потрібно, щоб працівник прийшов і написав заяву, тоді скарга буде розглянута. Звертатися можна до відділу соціально-трудових відносин УПСЗН, телефон 5-56-29». Головуюча на засіданні Людмила Труш додала, що у такому разі працівник може звертатися і до прокуратури, і на «гарячу лінію» Олександра Вілкула. «Зрозуміло, що люди бояться звертатися, бояться бути після цього звільненими. Але потрібно думати і про майбутнє, про те, що для оформлення пенсії потрібен трудовий стаж. Бувають випадки, коли людині доводиться оформляти пенсії і по інвалідності – різне трапляється. Я закликаю мешканців нашого міста не боятися повідомляти про порушення вимог трудового законодавства. Повірте, до таких керівників будуть вживатися заходи. Тільки разом ми зрушимо цю проблему з місця», — зауважила Л.Труш.
Зрозуміло, що часто нелегальна зайнятість і нелегальна зарплата є зручними засобами «виживання» в нашій країні не тільки для роботодавця, а і для самих працівників. У кожного свої причини: для підприємців – податки, для працівників, приміром, можливість оформити субсидію на житлово-комунальні послуги, більша заробітна плата тощо. Неприємно те, що у неофіційних розмовах розумієш: і роботодавці, і перевіряючи, і самі працівники все дуже добре один про одного знають і розуміють. Працівники бояться втратити робоче місце. Роботодавці цим користуються. Незрозуміло тільки, за що і для кого ми боремося? Може, ніякої проблеми не існує? У будь-якому разі, кожен, хто погоджується працювати на нелегальних умовах, зрештою може поскаржитися, в першу чергу, на самого себе.
Людмила НОВОШЕВСЬКА, ІА «Имеется мнение»