Одним з пріоритетних напрямків роботи Пенсійного фонду є проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань пенсійного реформування серед мешканців міста. Згідно затвердженого графіка, 08 квітня 2011 року у нашому місті проведена зустріч з трудовим колективом відділу освіти Жовтоводської міської ради.
В зустрічі прийняли участь 52 працівника відділу освіти. На зустрічі була присутня заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Разгоняєва Т.М. Зустріч проводили виконуюча обов‘язки начальника управління Куца В.В., заступник начальника управління- начальник відділу з призначення пенсій Вознюк О.М. та головний спеціаліст відділу з призначення пенсій Гончаренко І.О.
Основною метою зустрічі є донесення до громадян основних принципів пенсійної реформи та надання роз‘яснення щодо проекту Закону України “ Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”. Були розглянуті питання, щодо причин , якими зумовлено проведення пенсійної реформи та на які результати можна очікувати після проведення пенсійної реформи.
На сьогодні дефіцит бюджету Пенсійного фонду складає 17,7 млрд. грн. В подальшому за умови відсутності реформ дефіцит бюджету Пенсійного фонду складе 20 млрд.грн. Діючим пенсійним законодавством передбачено покриття дефіциту коштів за рахунок коштів Державного бюджету України і видатки на пенсійне забезпечення вже сягнули 16,3 % ВВП. Проте й цього недостатньо для покриття пенсійних видатків і нинішній Уряд України постав перед необхідністю збалансувати доходи і видатки Пенсійного фонду. Якщо нічого не змінювати, дефіцит пенсійної системи зростатиме, почнуться затримки з виплатами, що остаточно розбалансує солідарну пенсійну систему
Демографичне навантаження також негативно впливає на фінансову спроможність пенсійної системи. Україна належить до держав зі старіючим населенням, що обумовлює систематичне погіршення співвідношення між громадянами працездатного і непрацездатного віку, при цьому пенсійний вік у нас – один із найнижчих у світі. В умовах де є процес старіння населення, підвищення пенсійного віку стає абсолютно природним. По такому шляху йдуть всі країни, які стикаються з проблемою старіння населення.
Не менш гострою проблемою є низький рівень пенсій більшості осіб, що досягли пенсійного віку. На даний час існує розрив між розмірами пенсій жінок і чоловіків. Для жінок встановлено нижчу межу працездатного віку, вони мають меншу тривалість стажу, заробітна плата жінок в середньому майже на 30 відсотків нижча, ніж у чоловіків. Середній розмір пенсії за віком у жінок становить в середньому 872, 60 гривень, у чоловіків- 1327,06 гривень. Отже, розмір пенсії за віком жінок майже вдвічі менший за розімр пенсії за віком чоловіків.
Для удосконалення порядку призначення, перерахунку пенсій пропонується:
¨Підвищити мінімально необхідний страховий стаж для одержання пенсії за віком з 5 до 15 років. Зараз навіть ті громадяни, які жодного дня не працювали, але змогли сплатити до Пенсійного фонду страхові внески за 5 років, мають право отримувати мінімальну пенсію. Тому збільшення необхідного мінімального страхового стажу з 5 до 15 років є необхідною мірою для поновлення справедливості. Згідно постанови КМУ від 26.03.2008р. № 265 для осіб, які не мають необхідного стажу для призначення пенсії (20/25 років) розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень та індексації не може бути меншим за мінімальний розмір пенсії (на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Тобто особа, яка мала всього 5 років стажу, та особа з 20-річним стажем та малим заробітком зараз можуть отримувати однакову мінімальну пенсію.
¨ Для новопризначених пенсій підвищити нормативну тривалість страхового стажу для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі для жінок з 20 до 30 років та чоловіків з 25 до 35 років.
Ці та багато інших питань було розглянуто впродовж проведення зустрічі . Окремо Тетяна Михайлівна зупинилася на тих змінах, які стосуються працівників бюджетної сфери та підкреслила , що всі запропоновані зміни для працівників бюджетної сфери жодним чином не стосуються вже призначених пенсій. Пенсії, що були призначені до набрання чинності законопроектом виплачуватимуться у тих саме розмірах, без будь-яких змін.
На завершення додала, що головною метою проведення пенсійної реформи Уряд визначив забезпечення достойного рівня життя громадян, які протягом свого трудового життя сплачували пенсійні внески, не приховуючи своїх трудових доходів. У недалекій перспективі – за 5-10 років- пенсійна реформа має підвищити пенсії українцям, забезпечити справедливу систему розподілу пенсійних коштів, створення для людей можливості накопичувати максимальний розмір пенсії, виходячи із власних доходів, стабілізацію пенсійної системи та гарантування виплати пенсій на довгострокову перспективу.
Пенсійна реформа не передбачає норми, які б погіршували б умови життя для нинішніх пенсіонерів. Жодні зміни в пенсійному законодавстві не торкаються тих пенсіонерів, кому пенсії вже призначено. Жодних заходів зі скорочення чинних виплат пенсіонерам не передбачається.
Питання, з якими працівники звертались до Тетяни Михайлівни стосувались в основному проблемам працевлаштування молоді , легалізації заробітної плати, впровадження накопичувальної системи . На запитання були надані змістовні відповіді в межах закону.
Присутнім було запропоновано свої зауваження та пропозиції надавати на телефон “гарячої” телефонної лінії управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах 2-04-38 або в письмовому вигляді.
Валентина Куца, в. о. начальника управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води