Патронатні вихователі з’являться в Жовтих Водах

Про запровадження такого новаторства як патронатні родини, в Україні говорять давно. У минулому році після внесення змін до чинного законодавства у всіх областях України почали поетапно запроваджувати пілотний проект БО «Партнерство кожній дитині». До нововведень долучилися і Жовті Води, які стали другим містом з усієї Дніпропетровщини, чиї кандидати у патронатні вихователі успішно пройшли всі етапи навчання.

Про те, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. Та поки що, крім прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка опинилася без батьківської опіки, не було. Тож в Україні вирішили запровадити таке новаторство як патронатна родина. Нове воно лише для нас – цю практику давно використовують у багатьох країнах Європи та в США як, свого роду, підготовку дитини перед тим, як її візьмуть у прийомну сім’ю чи всиновлять.

В Україні про це заговорили у благодійній організації «Партнерство кожній дитині». У 2009 році БО спільно із Всесвітнім дитячим фондом та Міністерством соцполітики України, а також у співпраці зі службами у справах дітей уперше започаткували такий експеримент у Київській області. Нині цей проект успішно запроваджують і в інших областях, у тому числі і на Дніпропетровщині.

Жовті Води до експерименту долучилися у 2016 році. Жовтоводський міський ЦСССДМ направив заявку на участь у даному проекті та спільно з ССД проводив роботу з відбору кандидатів та організації патронатної сім’ї у місті. Взяти участь у проекті виявила бажання родина Євгена та Вікторії Базилюків. Вони не перший рік займаються волонтерською діяльністю, проводять роз’яснювальну роботу серед молоді, допомагають людям, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Після ретельного відбору, проходження 10 курсів навчання, які проводили тренери-психологи БО «Партнерство кожній дитині» та фахівці обласного ЦСССДМ, до заключного етапу – проведення співбесіди – із 10 сімей області дійшли лише 2 родини кандидатів у патронатні вихователі: із Жовтих Вод та Марганцю. «Вихователі повинні бути хорошими психологами та педагогами, які не мають на меті заробити, – стверджує психолог Мар’яна Лапіна, яка працює з патронатної сім’ями. – До того ж вони мають бути готові розлучитися з дитиною. Для цього вихователі і проходять спеціальне навчання».

23 лютого п.р. відбулося виїзне заняття із кандидатами в патронатні вихователі в м.Жовті Води – родиною Євгена та Вікторії Базилюків. «Робота була інтенсивною та плідною. Приємно вразила включеність у ідею патронатного виховання дітей Євгена та Віки», – відмітив Дмитро Дерев’янко – провідний фахівець із соціальної роботи відділу організаційно-правової роботи Дніпропетровського обласного ЦСССДМ.

Майже заключний етап – співбесіду з Євгеном та Вікторією Базилюками – провели 20 березня у виконкомі міської ради. Востаннє протестувати майбутніх вихователів прийшли тренер-психолог БО «Партнерство кожній дитині», представники обласного ЦСССДМ, міської влади, відділу освіти, УПСЗН, служби у справах дітей, ЦСССДМ, ювенальної превенції сектору превентивної діяльності Жовтоводського відділу поліції ГУНП в Дніпропетровській області.

«Під час проведення тренінгів ми вели карту спостереження, записували особливості поведінки Євгена і Вікторії та їх доньки, – повідомила психолог БО «Партнерство кожній дитині» Мар’яна Лапіна. – Родина Базилюків відповідає усім формальним критеріям, чудово ладнає з дітьми, має великий потенціал, а головне – налаштована на те, щоб діти у майбутньому поверталися до біологічних батьків».

За словами представника обласного ЦСССДМ Дмитра Дерев’янка, дуже важливо бачити зацікавленість у подальшій реалізації цього проекту не тільки кандидатів у патронатні вихователі, а й керівництва міста. Бо, мовляв, нині це – експеримент, а завтра може бути норма, тож головне – на прикладі однієї родини набути якомога більше досвіду.

«Після підписання договору про співпрацю Євген та Вікторія Базилюки отримають офіційний статус патронатної сім’ї. Вони не залишаться без підтримки – їм постійно допомагатимуть міждисциплінарна команда із числа представників установ соціального напрямку Жовтих Вод, тренери та психологи нашої благодійної організації, – зазначила Мар’яна Лапіна. – Окрім того, родина постійно вестиме щоденник спостережень, який потім проаналізують фахівці відповідного спрямування та нададуть свої рекомендації».

Як повідомив Дмитро Дерев’янко, у рамках пілотного проекту, одразу після проходження навчання жовтоводською міждисциплінарною командою, буде підписано договір про співпрацю з міським головою як представником влади.

Довідка:

Хто такий патронатний вихователь?

Патронатний вихователь – особа, яка на професійній основі здійснює догляд, виховання і розвиток дитини/дітей, влаштованої/них в її сім’ю.

Хто може стати патронатним вихователем?

– громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;

– мають позитивний досвід сімейного виховання дітей;

– мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);

– не мають судимості;

– стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

– одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;

– зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;

– пройшли навчання та отримали довідку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

Які основні завдання патронатних вихователів?

– забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;

– соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини;

– створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров’ю дитини;

– підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.

Які права патронатних вихователів?

– брати участь у розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю;

– отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;

– визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

– отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;

– на супервізію та професійну підтримку;

– представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

– звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпечення прав дитини, функціонування сім’ї;

– відмовити у влаштуванні в свою сім’ю дитини старше 14 років або у разі, якщо влаштування дитини може негативно вплинути на задоволення потреб інших дітей, в т.ч. власних;

– відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей;

– отримувати пільги передбачені чинним законодавством.

Яку підтримку будуть отримувати патронатні вихователі?

Патронатні вихователі отримують оплату (грошову винагороду) за надання послуг та кошти на утримання дітей, відповідно до їх віку та кількості.

Соціальна допомога на утримання влаштованих дітей виплачується у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку за кожен місять її перебування.

Детальнішу інформацію щодо створення патронатної сім’ї можна отримати, звернувшись до Жовтоводського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: вул.Ціолковського,11, тел. 3-20-40, 5-60-54.

Котова Марина, прес-секретар Жовтоводської міської Ради. Фото Віталія Жушмана

/2017/04/01/patronatni-vixovateli-zyavlyatsya-v-zhovtix-vodax/

Подпишитесь на наши социальные сети Telegram, Facebook, Instagram

Опубликовал(а)А. Баженова
Главный редактор сайта "Имеется Мнение".
Предыдущая запись
Табуреткой по голове и нож в грудь. В Желтых Водах азербайджанец убил брата своей любовницы
Следующая запись
Жовтоводська молодь висадила «Дерева миру»
Добавить комментарий
Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *