Особлива думка Більченко до комісії по тарифах

Робочій групі з питань перевірки розрахунків

вартості тарифів на житлово-комунальні послуги.

Від члена робочої групи Більченко Олексія Валентиновича.

ОСОБИСТА ДУМКА

Відмова від виробництва на ТЕЦ КП «Жовтоводськтепломережа» неконкурентноздатної електроенергії та збиткової  гарячої води, виведення з експлуатації обладнання ТЕЦ так званого парового циклу, впровадження технології обезкиснення підживлювальної води тепломережі , використання в якості теплоносія технічної води замість питної – все це повинно було привести до значного зниження собівартості теплової енергії, виробляємої тільки на водогрійних котлах ПТВМ-100.

Коефіцієнт корисної дії водогрійних котлів вище, ніж у парових типа ЦКТІ, виведених з експлуатації. Це підтверджується і цифрами, приведеними в розрахунку собівартості: витрати умовного палива 158,6 кг на 1 Гкал проти 190-200 кг/Гкал в минулому опалювальному сезоні. Різко знизились витрати на придбання природного газу. При зниженні реалізації тепла для населення на 11% (132,5 тис. Гкал проти 147,2 тис. Гкал), витрати газу для цих цілей зменшилися на 17,7% на сумму 3390,7 тис. грн.. при ціні 727,32 грн за тис. м3 в обох випадках.

Але очікуваного зниження собівартості не відбулося. При зниженні виробництва теплоенергії на 25,5 тис. Гкал (183,8 тис Гкал проти 209,3 тис. Гкал в минулому опалювальному сезоні) та виведенні з експлуатації 80% обладнання, тільки загальновиробничі витрати збільшені на 4108 тис грн. та склали 14243 тис. грн.. при 10135 тис. грн.. в минулому сезоні. При цьому ціни на енергоресурси, які витрачаються на виробництво теплоенергії для населення (електроенергія, питна та технічна вода прийняті на рівні минулого опалювального сезоні).Якщо б загальновиробничі, адміністративні, матеріальні та інші операційні витрати залишились на рівні минулого опалювального сезону, обґрунтовано збільшилися витрати на оплату праці та різко знизились амортизаційні витрати, то загальну собівартість теплоенергії можливо було б знизити на 5-6 млн. грн.. та знизити собівартість 1Гкал для населення на 15-20%.

Прийнятий з минулого опалювального сезону метод розрахунку вартості опалення жилого фонду , з розбивкою по місяцях також викликає сумніви. Не наводиться сама методика розрахунку питомих норм витрат тепла на опалення м. кв. (Гкал / м. кв.). Незрозуміло також чому питома норма може мінятися з 0,02 Гкал / м. кв. в минулому опалювальному сезоні на 0,03 Гкал / м. кв. в майбутньому опалювальному.

В розрахунку прийнято, що опалювальний сезон буде з 15 жовтня по 15 квітня і в цьому випадку за опалення одного м.кв. необхідно буде сплатити в середньому за місяць 8,66 грн., що складає зріст порівняно з минулим опалювальним сезоном на 17% (було 7,4 грн.).    Загальновідомо, що в жовтні та квітні опалення не буває, а саме в ці місяці закладено найнижчі ціни за опалення, 3,06 та 2,38 грн. за м.кв. відповідно.   Також якщо і це взяти до уваги, то опалення одного м.кв. в середньому буде коштувати 9,3 грн.  і підвищення складе 25,7%.

З калькуляції собівартості теплоенергії на опалювальний сезон 2009-2010 видно, що підвищення витрат відбувається по всім статтям де тільки можливо. Стає зрозумілим, що ті хто складав калькуляцію, зробили все для максимально можливого підняття ціни на тепло, щоб вижити в умовах неплатежів окремих споживачів, не враховуючи того, що з ростом цін буде збільшуватися кількість неплатників, що в майбутньому змусить знову значно підвищити тарифи. Така ланцюгова реакція призведе до повної зупинки ТЄЦ найближчим часом. Це в свою чергу призведе до перевантаження електромереж з настанням холодів,  тому що мешканці будуть вимушені обігрівати свої квартири за допомогою електромереж. Звісно, що електромережі не витримають перевантаження в декілька разів та почнуть виходити з ладу. Така ситуацію всі ми вже спостерігали в осінній період 2007 року, коли  ТЄЦ своєчасно не подала на місто тепло і цілі райони залишались без електроенергії на декілька днів, а то і тижнів.

На сьогодні міська влада не виконує програму теплозабезпечення міста, якою передбачено  перехід міста на індивідуальне опалення за п’ять років.  Але навіть у разі зрушення з мертвої точки цього питання та активному переведенні міста на індивідуальне опалення неможливо одразу відмовитись від послуг ТЄЦ. Тому необхідно максимально підвищувати ефективність роботи ТЄЦ. Для цього треба оптимізувати в тому числі  і ті витрати підприємства, про які я доповідав у своїй першій доповідній від 24.09.2009 року.

Неможливо в подальшому утримувати на балансі існуюче котельне обладнання ТЄЦ, підтримувати його в робочому стані в надії, що колись будемо спалювати в котлах водно-вугільну суміш. Сама по собі суха вугільна пил, котра  готується в пиловугільних установках котлів ЦКТІ, погано згорає без встановлювання в пальник мазутної форсунки і надія на нормальне згоряння водно- вугільної суміші може не виправдати себе.  До того ж втіленні на ТЄЦ водно-вугільного палива потребує дуже значних капіталовкладень.

Все існуюче обладнання ТЕЦ (4 котла і 3 турбоагрегата) та котельної ПТВМ (5 котлів) призначались для покриття теплових навантажень 1,5-2,0 млн. Гкал на рік. Для виготовлення 189 тис Гкал на рік достатньо лише двох котлів ПТВМ100, один з яких буде резервним.

Занадто невигідно та немає необхідності утримувати 5 магістральних трубопроводів теплової мережі ,по яким для транспортування тепла в місто повинно було циркулювати 16 тис. м. куб./час мережної води. В теперішній час для цього необхідно один подаючий та один зворотній трубопровід –  витрати 1,5-2 тис. м. куб./час.

Перелічені заходи дозволять не лише скоротити витрати на амортизацію та ремонт обладнання, але і значно зменшити витрати енергоресурсів при виготовленні і особливо транспортуванні тепла.

В зв’язку з вищенаведеними фактами сьогодні вартість тепла в місті Жовті Води значно перевищує середню вартість тепла по Україні.  Але КП «Жовтоводськтепломережа» не вживає належних заходів по зменшенню тарифів на теплопостачання.  В зв’язку з цим я рекомендую комісії не затверджувати підвищення тарифів КП «Жовтоводськтепломережі», визнати роботу керівництва КП «Жовтоводськтепломережа» незадовільною, та рекомендувати  виконкому міської ради вжити заходи впливу на керівництво КП «Жовтоводськтепломережа» з метою приведення тарифів на теплову енергію до економічно обґрунтованих.

Член робочої групи  О.В.Більченко

/2009/10/12/bilchenko-3/

Подпишитесь на наши социальные сети Telegram, Facebook, Instagram

Опубликовал(а)А. Баженова
Главный редактор сайта "Имеется Мнение".
Предыдущая запись
Можно есть все грибы, только некоторые – один раз в жизни…
Следующая запись
Золотая медаль Анны Пешковой
Добавить комментарий
Ваш электронный адрес не будет опубликован. Обязательные поля помечены *