Нині триває обговорення проекту рішення щодо вартості тарифів на послуги КП «Жовтоводськтепломережа». Член робочої групи з питань перевірки розрахунків вартості тарифів на житлово-комунальні послуги Олексій Більченко виказав свої висновки з цього приводу.
Директор КП «Жовтоводськтепломереажа» Олег Кудрявцев вважає деякі з них необґрунтованими. Чому, дізнаєтесь з нижченаведених матеріалів (подаємо їх мовою оригіналу):
1. Висновок щодо збільшення адміністративних витрат підприємства
Надані дані щодо збільшення адміністративних витрат з 1 млн. 613 тис.грн. до 2 млн. 633 тис.грн. не відповідають дійсності. За минулий рік факт адміністративних витрат по підприємству склав 1 млн. 749 тис.грн.
Також планова собівартість у розмірі 41052,3 тис.грн. не відповідає дійсності. На момент перевірки членом робочої групи Більченко О.В. у розрахунках планова собівартість підприємства складала 45476,7 тис.грн.
На теперішній час проведені коригування, прийняті до уваги зауваження і планова виробнича собівартість складає 44416.7 тис.грн., а планові адміністративні витрати не суперечать діючому законодавству України, а саме Постанові Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 р. № 955 та не перевищують 5 відсотків і становлять 2 млн. 017 тис.грн.
Збільшення адміністративних витрат пояснюється підвищенням заробітної плати згідно з законодавством про мінімальну заробітну плату, яка закладена в бюджеті та регіональній угоді.2. Висновки щодо вартості та кількості матеріальних цінностей, які планується придбати підприємством в опалювальному сезоні 2009-2010 року, та які планується закласти у вартість тарифу.
У директора підприємства було з’ясовано, що у нього в кабінеті відсутні технологічні процеси, техніко-економічні розрахунки або прогнозні розрахунки.
Олексію Валентиновичу було пояснено, що ці документи зберігаються у фахівців, які на цей час перебувають у відрядженні. Про свій візит Олексій Валентинович завчасно не попередив. Пану Більченку О.В. було запропоновано визначитися з часом, коли він зможе ознайомитися з даними документами. Домовилися на наступний день, але Олексій Валентинович не з’явився. Не з’явився він на підприємстві і до цього часу. Отже, про які висновки може йти мова?
3. Висновок щодо витрат на оплату праці працівників підприємства, які планується зробити підприємством в опалювальному сезоні 2009-2010 року та які планується закласти у вартість тарифу
Згідно зі Статутом комунального підприємства «Жовтоводськтепломережа» (нова редакція) підприємство створено згідно з рішенням Жовтоводської міської Ради від 05.03.1999р. №82 та рішенням міськвиконкому від 31.08.1999р. №318. Тобто це не нове підприємство, де тільки-но розроблено штатний розклад. Відповідно до того ж Статуту п.7.2. «Наймання керівника підприємства здійснюється органом управління майном шляхом укладання з ним контракту. Підприємство самостійно визначає структуру управління і встановлює штати».
Визначилися, що штатний розклад існує з 1999 року. Питання: з призначенням нового керівника штатний розклад збільшився чи зменшився? Відповідь однозначна: зменшився на 62 одиниці. На цьому можна було б поставити крапку в зв’язку з тим, що не пан Більченко О.В. визначає структуру управління і встановлює штати, а керівництво підприємства, яке і відповідає за його життєдіяльність. Але коротко відповім і на підпункти.
3.1. Керівник підприємства надав відповідь, що в зв’язку з переведенням частини працівників на сезонний характер роботи, тобто в міжопалювальний сезон, машиністи котлів та деякі фахівці, щоб скоротити виплати з заробітної плати, були звільнені. Звісно, що на опалювальній сезон вони знову будуть прийняті і знову ж – тільки на опалювальний сезон.
3.2. Стосовно хімлабораторії. Чи погодиться кожні дві години на добу виїжджати на ТЕЦ для аналізу підживлювальної водн, не кажучи вже за інші аналізи, лабораторія КП «Жовтоводський водоканал» ДОР за 1539 грн. за квартал? Тим більше, що ці лабораторії акредитовані за різними методиками. Думаю, варто запитати у керівника вищевказаного підприємства.
3.3. Щодо доцільності постійного утримання одиниць допоміжних робітників і зроблених із цього питання висновків хочу зазначити: щоб робити висновки, треба знати всі об’єми робіт, які необхідно виконати, а не вирішувати це за керівника. Крім того, аби в попередні роки більше коштів виділялося на утримання споруд і покрівлі, то менший об’єм робіт був би для цих фахівців, тож скорочення мало б місце. На теперішній час я, як керівник, не бачу приводу для скорочення цього персоналу.
І на останнє. На питання Олексія Валентиновича – «Як формується чисельність працівників на підприємстві?» – він отримав відповідь, що в паливо-енергетичній галузі чисельність працівників формується згідно з «Типовими нормами чисельності працюючих на підприємствах комунальної теплоенергетики»; на питання – «Що це таке?» – він отримав відповідь – «Товста книжка», з якою йому було запропоновано ознайомитися з приїздом фахівців із відрядження, тобто як домовилися – наступного дня…
Для інформації: «Типові норми чисельності працюючих на підприємствах комунальної теплоенергетики», ГКН 02.07.2004р., затверджені державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України 2001р.
4. Висновок щодо доцільності витрачання коштів підприємства на утримання бази відпочинку та інших соціальних заходів.
Перш за все, хочу наголосити, що згідно зі Статутом КП «Жовтоводськтепломережа» (нова редакція) «підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади м.Жовті Води і перебуває в управлінні Жовтоводської міської Ради» (надалі – Орган управління майном). Тож термін «власна база» дещо не коректний. «Чи повинні працівники зі своїми сім’ями відпочивати?» – питання риторичне. Моя думка – повинні. Попереджаючи запитання, доповідаю: керівник підприємства жодного дня не відпочивав на базі відпочинку цього сезону і не був у відпустці. На жаль, не вистачає часу.
5. Висновок щодо доцільності витрачання коштів на пально-мастильні матеріали.
Перш за все, до комісії надається перелік транспортних засобів. У зазначеному переліку визначено модель, марка, рік випуску, технічний стан транспортних засобів, а також прізвище водія, закріпленого за транспортним засобом.
Витрати пального залежать від виду двигуна, який встановлено на транспортному засобі, норм пори року (взимку пального витрачається більше) та деяких інших факторів, зазначених у «Нормах расхода горючего и смазочных материалов на автомобильном транспорте», затверджених наказом Міністерства транспорту України від 10.02.1998р. №43. Цей нормативний документ поширюється не лише на КП «Жовтоводськтепломережа», а й на всі транспортні засоби, у тому числі і на ТОВ «Простор-С», хоча не зовсім зрозуміло, до чого тут це підприємство – попередній опалювальний період вже проходив з КП «Жовтоводськтепломережа».
Так, транспортні засоби застарілі за віком. Та чи витримає гаманець місцевої громади придбання нової техніки на цей час? Можливо, краще «пережити» скруту на тому, що є? Що ж стосується спідометрів, то вони всі опломбовані.
6. Щодо послуг зв’язку та пошти
Хочу зауважити, що послуги на поштовий зв’язок значно зросли. Наприклад, рекомендований лист (до 0,20г) коштував 3,50грн., то теперішня його вартість складає 7,00грн., а вартість цінного листа (до 0,20г) з 8-ми грн. зросла до 15-ти грн.
Зрозуміло, що весь внутрішній зв’язок збудований на лініях АТС ДП «СхідГЗК». Ніхто не проти встановлення міні АТС, але ж для цього потрібно виділити кошти місцевої громади.
Ще раз наголошую, що основні засоби належать громаді, а КП «Жовтоводськтепломережа» лише використовує їх у своїй роботі.
На цей час є ще декілька технічних рішень, які дадуть більш вагомий економічний ефект, але, на жаль, на них теж бракує коштів.
Прим. Список автотранспорту та механізмів КП «Жовтоводськтепломережа» станом на 01.10.2009р. надано до комісії.
Олег Кудрявцев,
директор КП «Жовтоводськтепломережа».