Ще на початку бойових дій у зоні АТО рішенням керівництва держави було рекомендовано на місцях сформувати загони громадської оборони із захисту територій, розроблена програма щодо їх функціонування. У рамках цієї програми проводяться навчальні збори. Нещодавно в 7-денних навчаннях взяв участь голова Координаційного центру оборони і допомоги армії м.Жовті Води Сергій Іщенко. Він розповів «Жовтоводським вістям» про те, чому навчають на зборах, та відповів на інші питання кореспондента.
— Збори проходили в Дніпропетровську у військовій частині, — розповів Сергій Іщенко. – Ми були на полігоні, злагоджували команду із захисту певних рубежів Дніпропетровської області. Із П’ятихатського району було 20 осіб, від Жовтих Вод взяли участь у навчаннях двоє. Наразі бойове злагодження відпрацьовується на базі області, хоча і в нашому місті треба створювати такий загін. Цією роботою займається військкомат, який і направлятиме на навчання, щоб ті, хто не служив, — хоч спробували, побачили, що це таке, а ті, хто служив, — щоб пригадали, що вони «проходили» свого часу. Переважно була тактична підготовка, захист підприємств та місць стратегічного значення від можливого супротивника.
— Хто входить до складу загонів громадської оборони і в чому полягають їх обов’язки?
— До складу цих загонів повинні входити мешканці регіону, котрі за станом здоров’я придатні до служби тільки у воєнний час, у кого є броня на підприємствах, хто за віком не може бути мобілізований.
Основними завданнями, які покладені на загони громадської оборони, є забезпечення умов для постійного функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, охорона важливих об’єктів і комунікацій, об’єктів регіонального та місцевого значення, боротьба з диверсійно-розвідувальними силами противника та підтримка безпеки і правопорядку в містах і районах, організація руху опору партизанських загонів у разі захоплення територій, підтримка правового режиму воєнного стану у разі його введення.
— Членам загонів у разі військових дій на нашій території можуть видати зброю?
— Так, якщо прийде війна в наш край, усім загонам громадської оборони видадуть зброю для захисту своєї території.
— Розкажіть, будь ласка, про останню поїздку наших волонтерів у зону проведення АТО.
— Останній раз ми їздили 18 червня у напрямку Авдіївки. До неї та Опитного трохи не доїхали, нас туди не пустили, адже саме були обстріли. Разом зі мною їздив пастор церкви «Живі води» Роман, представник селищної громади с.Петрово Титаренко Микола. Ми побували у двох підрозділах. Хочеться подякувати петрівчанам, вони напекли багато хліба, пиріжків. Хлопці дуже дякували за домашню випічку. Роман зі своїми парафіянами надали багато продуктів. Від Координаційного центру ми відвезли обмундирування для наших хлопців і для інших. Тобто, що змогли зібрати, те й відвезли.
— Ще не так давно Ви говорили, що продукти – це добре, але краще гроші збирати на щось більш суттєве, наприклад, прилади військові тощо. Як сьогодні у Жовтих Водах збираються на це гроші?
— Зараз усе це дуже важко йде, тому що багатьом людям самим досить важко виживати в умовах підвищення цін і на продукти, і на комунальні послуги, ліки тощо. Тому допомога міста суттєво знизилась. На сьогодні ми налагодили координацію між СхідГЗК і нашим центром, тісно співпрацюємо з керівництвом профспілки Б.Філіпповим, А.Карповим із питання забезпечення наших військових — щоб не дублювати постачання чогось одним і тим самим людям, а іншим – нічого. Вирішили, що комбінат допомагає своїм працівникам, котрі несуть службу, а ми вже будемо намагатися допомогти хлопцям з інших підприємств. Виходячи з тих сум, що на сьогодні є, купили одяг х/б і берці.
— Можливо, є потреба знову звернутись до жовтоводців по допомогу?
— Так, треба в міру своїх можливостей допомагати нашим військовим. Мені скажуть, що армію повинна утримувати держава. Це так, але якщо не виходить на рівні міністерства, командування, невже ми залишимо наших хлопців?
— Що краще: гроші, продукти, речі?
— Продуктів зараз вистачає. Одяг потрібен, оскільки він зношується, а тим більше, в умовах бойових дій. Є небайдужі підприємці, котрі допомагають, але їх можливості теж не безмежні. Можна самому купити одяг, берці. Але краще – централізовано. Тобто, якщо у нас будуть кошти, ми купимо в оптовиків значно дешевше.
— А що самі хлопці говорять, чого їм хочеться?
— Щоб швидше закінчилися бойові дії і вони повернулися додому. Є велике бажання йти вперед і «настукати» усіляким сепаратистам-терористам. Вони готові. Настрій бойовий. Чекають наказу. Загалом, наші хлопці молодці, тримаються добре. Радий був їх побачити. До речі, в нашому місті є дві сім’ї, в яких по три сини й усі вони служать. Це родина Лучко — вони вже відвоювали, повернулись додому. І сім’я Бурда – хлопці наразі проходять службу у різних підрозділах. Честь і хвала батькам цих воїнів за те, що виховали таких синів, які гідно захищають нашу країну.
— Якщо говорити про допомогу наших волонтерів, у зоні проведення АТО працювали і наші медики.
— Так, чергували по тижню. Були там тижнів три тому. Наразі такої потреби немає.
— Нагадайте, хто із медиків їздив чергувати?
— Сірий Сергій, Самусєва Надія, Панченко Олександр, Северін Андрій, Слабко Андрій. Ми тісно спілкуємось із військовою медициною. Якщо швидка допомога знадобиться, то одразу приїде. Машина і люди готові виїхати в будь-який час.
— Ви зв’язуєтесь із Дніпропетровськими госпіталями?
— Не тільки. Є люди, котрі безпосередньо займаються медичною допомогою на передовій. Це так звані госпітальєри. Саме з ними ми зв’язуємось. До речі, на передовій одна наша машина працює – волонтери Жовтих Вод подарували швидку допомогу госпітальєрам.
— Частина наших хлопців уже демобілізувалася. Чи повернулися Антоненко Геннадій і Биченко Олексій, у яких ми брали інтерв’ю?
— Вони ще не повернулися, але їм вже залишилось недовго. До речі, Геннадій та Олексій стояли в Красногорівці, що неподалік від Мар’їнки. І буквально за день-два до боїв у Мар’їнці їх перевели кілометрів на десять ближче до нас. Ми чекаємо їх додому!
Наталя Сіра
Довідка
Координаційний центр оборони та допомоги армії м.Жовті Води розташований за адресою: вул. Петровського, 33, каб. №114.
Грошові кошти для допомоги нашим військовим, котрі проходять службу в зоні АТО, можна перерахувати на рахунок Жовтоводської міської організації «АФГАН»: відділення «Жовтоводська філія» ПАТ КБ «ПриватБанк», МФО 305299, р/р 26004050244439, ІПН 36003912. Одержувач: Жовтоводська міська організація «АФГАН». Призначення платежу: для допомоги військовим.
Координаційний центр оборони та допомоги армії м.Жовті Води здійснює допомогу і переселенцям, і підшефним військовим підрозділам. Допомогу у вигляді ремонту бойових машин, обмундирування, продуктів харчування, різних приладів та інструментів отримали: 17-та окрема танкова бригада, 25 і 93 десантні бригади, 7-й батальйон ДУК «Правий сектор», 39 та 40 батальйони, полки «Азов», «Дніпро-1».
Окремо отримували допомогу медикаментами медичні бригади. Волонтерами міста виготовлено унікальну автобаню. Здійснювався ремонт казарм. 9-ти бійцям АТО, які повернулися зі служби, виділено земельні ділянки, 27 осіб поставлено на чергу. Шестеро учасників АТО взяті на квартирний облік.
Жовтоводські вісті