«Я викину цей планшет!», «Скільки можна сидіти в телефоні?!» – такі фрази звучать практично у кожній родині, де є діти. Що порадити дорослим? Швидше за все, якщо дитина пізнала можливості сучасних гаджетів – то ви вже їх не заберете (все одно знайде або морально «дотисне» вас). А ось спрямувати зацікавленість дітей у корисне русло – цілком реально. Не лайкати фото у соцмережах, а самостійно створювати комп’ютерні програми. Не просто гратися на планшеті, а використовувати його, щоб управляти власноруч створеним роботом – цьому вчать на вільному просторі «ФаСоль». Із його засновником Миколою Корощенком поспілкувалися журналісти ІА «Имеется мнение».
– Пане Миколо, 3 лютого на «ФаСолі» стартувало навчання першої групи маленьких програмістів у межах проекту Code Club. Скільки дітей зацікавилося?
– До нашого гуртка програмування Code Club записалося 9 дітей. Це учні різних шкіл міста. Їхні батьки першими відреагували на наше запрошення. Частина дітлахів – ті, хто відвідує наш робоклуб.
– Поясніть для далеких від комп’ютерних технологій читачів: що таке робоклуб і Code Club?
– Робоклуб – це тактильно-творча діяльність, пов’язана з роботобудуванням. А Code Club – безпосередньо програмування (ми сідаємо за ноутбуки і вчимося створювати програмні продукти). Але і робоклуб, і Code Club тісно пов’язані. Роботи, створені на основі lego wedo, можуть програмуватися за допомогою скретча (мова програмування), який буде вивчатися на Code Club. Це гурток програмування для дітей 9-11 років.
– Увас є якісь вимоги до дітей для відвідування занять з програмування?
– Вимога одна: бажання займатися. Одне із завдань проекту – допомогти дитині визначитись: вона хоче займатися програмуванням чи ні.
– Які знання отримають діти?
– Головна мета – навчити думати, творити, вселити впевненість у те, що діти можуть щось створювати самотужки. З першого заняття Code Club діти включаються до творчої роботи. Наприклад, їм дається завдання: створити гру. І вони її створюють під керівництвом наставника.
– Ми знаємо, що Code Club UA – це всеукраїнська мережа безкоштовних факультативних волонтерськіх клубів кодування для дітей. Яким чином ви долучилися до цієї ініціативи?
– Ми познайомилися з Сергієм Никоноровим, який заснував мережу робоклубів у Івано-Франківську, потім там почалося вивчення мов програмування. Ми раді, що потрапили в це співтовариство, де люди з різних куточків України займаються розвитком ІТ-освіти в школах і системі позашкільної освіти.
У Жовтих Водах ми хочемо залучити максимальну кількість дітей до цієї теми віком від 6 до 14 років.
– Як Ви знайшли волонтерів для проведення занять у Code Club?
– Першими відгукнулися два викладачі, які прийшли до нас, коли дізналися, що ми відкриваємо робоклуб і займаємося такими цікавими речами. Це Андрій Рудяков ( СШ №12) та Володимир Бабічев (СШ №10). У цих школах ми проводили відкриті заняття з робоклубу. У своїх школах Андрій та Володимир спробують створити гуртки з програмування Code Club. Кожен із них відвідуватимуть близько 15 учнів. Взагалі, проект Code Club має на меті створення гуртка у кожній українській школі.
– Скажіть, будь ласка, Миколо, а навіщо особисто Вам усе це потрібно?
– Цікаво. Цікаво долучитися до такої ініціативи та докласти зусиль для її реалізації. Я побачив, як люди живуть цим. Для мене важливе усвідомлення того, що ти впливаєш на якийсь процес, який дасть із часом хороші результати. А плоди будуть у найближчі 3-5 років. Сподіваюсь, що згодом зміниться і підхід до шкільної освіти (зокрема, уроків праці), інформатики. Адже сьогодні замість того, щоб збирати роботів, на уроках праці діти збирають табуретки. Чому б учням, приміром, не вчитися працювати на різних видах сучасної оргтехніки?
– Тобто, на вашу думку, треба адаптувати освітні програми до сучасних вимог?
– Звісно.
– Ви потребуєте якоїсь допомоги від влади, громадськості для реалізації цікавих ініціатив?
– Єдине прохання до влади – допомагати поширювати корисну інформацію. Щоб про нові можливості дізнавалися батьки. Щоб вони розуміли: і в нашому невеличкому містечку можна розвивати дітей, є люди, які готові вкладати у це власний час та енергію.
Взагалі, для всього, що пов’язано з нестандартною освітою – ми відкриті і готові безкоштовно надати вільний простір «ФаСоль». Людина може прийти і зробити презентацію свого курсу (малювання, програмування, англійської тощо). Якщо це нестандартно, сучасно – ми готові надати свою територію, комп’ютер, принтер, меблі для проведення занять.
У мене підростає син. Я хочу, щоб він та його друзі отримували актуальні знання, які допоможуть реалізувати себе у житті. Мені приємно зробити свій внесок у цей процес.
* * *
Довідка
Ініціатива зі створення Code Club народилася у Великій Британії у 2012 році та розповсюдилася у 32-х странах світу. У Code Club діти вчаться програмуванню, створенню комп’ютерних ігор, анімації та веб-сайтів. Щоб стати волонтером Code Club, треба пройти реєстрацію на офіційному сайті. Приєднатися до проекту може будь-яке місто чи село. Усе побудовано на ентузіазмі та волонтерстві.
ІА «Имеется мнение»